Struktura Atlasu
Struktura Atlasu
Dzieło, które macie Państwo w swoich rękach to jeden z 24 tomów Atlasu Polskich Parków Narodowych. Jest to największe w skali Europy opracowanie tyflokartograficzne jeżeli chodzi o zakres tematyczny oraz ilości plansz. W założeniach autorów odbiorcami Atlasów będą osoby niewidome i słabowidzące. Atlasy będą udostępniane przez Dyrekcje Parków Narodowych do korzystania z nich w izbach edukacyjnych Parków oraz będzie możliwość wypożyczania ich przez zainteresowanych użytkowników.
Każdy tom Atlasu składa się z plansz mapowych oraz informacyjnych umieszczonych w teczce oznaczonej logiem danego Parku. Plansze mapowe formatu A3 w wersji dotykowej z barwnym poddrukiemprzedstawiają każdorazowo następujące tematy:
-
Parki Narodowe w Polsce
-
Położenie Parku w regionie
-
Granice Parku
-
Wody i rzeźba terenu
-
Lasy
-
Osobliwości przyrody
-
Osadnictwo i transport
-
Turystyka
-
Zabytki kultury i historii
-
Objaśnienia skrótów brajlowskich
Dodatkowo w skład każdego tomu Atlasu wchodzą nienumerowane plansze:
-
Strona tytułowa z logotypem parku narodowego
-
Strona redakcyjna wraz ze spisem treści.
Ponadto przedstawieniem tyflokartograficznym stanowiącym integralną część Atlasu jest duża mapa tyflologiczna (ścienna) Parku Narodowego (100 cm na 50 cm) w nakładzie 20 egzemplarzy.
Uzupełnieniem jest adaptacja wybranych, najciekawszych wydawnictw, które po odpowiedniej adaptacji otrzymały formę dźwiękową w formacie mp3.