Kilka słów...
Nazywam się Mariusz Olczyk. Ukończyłem Wydział Geografii i Studiów Regionalnych na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizacja – kartografia.
Miałem przyjemność być redaktorem wielu opracowań atlasowych, w tym kilku tematów do Atlasu Rzeczypospolitej Polskiej. Atlas ten został przygotowany przez zespół autorów (specjalistów reprezentujący różne dyscypliny geograficzne i nauki pokrewne) skupionych przy Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.
Inne moje opracowania autorskie to mapy tematyczne do:
-
atlasów szkolnych (m.in. dla Wydawnictwa Edukacyjnego ŻAK, Wydawnictwa M. Rożak, Wydawnictwa DEMART, Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych i innych);
-
podręczników do geografii, przyrody, historii, itp.;
-
opracowań i badań naukowych (np. zestaw map do projektu – psychomapa wykorzystywanych w Katedrze Psychologii Społecznej UW);
-
analiz rynkowych dla firm komercyjnych.
W 2006 roku zostałem zaproszony do zespołu pracującego nad "Atlasem geograficznym Europy dla osób niewidomych i słabowidzących" przy Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii i zostałem współautorem tego wielokrotnie nagrodzonego dzieła. Rozpocząłem tym samym moje doświadczenie z tyflokartografią czego owocem były kolejne opracowania, których byłem współautorem, takie jak:
- mapa Unii Europejskiej przygotowana dla Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce;
- kompletu map dla Warszawy przygotowany dla Biura Promocji Miasta Warszawy;
- opracowanie atlasowe “Unia Europejska – poznajmy się...” wydane przez Fundację Polskich Niewidomych i Słabowidzących "Trakt".
Zdobyte doświadczenie oraz znakomity zespół specjalistów, z którymi mam zaszczyt pracować pozwoliło mi na realizację kolejnych już autorskich projektów takich jak:
- mapy dla Płocka w ramach projektu "Z Ludwikiem Brajlem po Płocku" i "Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku" przygotowanych na zamówienie Mazowieckiego Stowarzyszenia Pracy dla Niepełnosprawnych "De Facto";
- “Atlas do Przyrody dla osób niewidomych i słabowidzących” wydanego przez Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach dzięki finansowej pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego to opracowania byłem też koordynatorem;
- "Parki Narodowe w Polsce dla osób niewidomych i słabowidzących" obecnie realizowanego, w skład którego wejdą zestawy materiałów dydaktycznych (tematyczne mapy dotykowo-barwne oraz publikacje w formacie dźwiękowym) dla wszystkich parków narodowych w Polsce i będzie to pierwsze tego typu kompletne opracowanie tyflograficzne.
Nie uciekam jednak od tradycyjnej kartografii i stale przygotowuję różne mapy prasowe, podkładowe, statystyczne, administracyjne, tematyczne, historyczne i inne. Od wielu lat na przykład współpracuję z Fundacją Ośrodka KARTA – niezależną organizacją pozarządową (o statusie organizacji pożytku publicznego) zajmującą się dokumentowaniem i upowszechnianiem historii najnowszej Polski i Europy Wschodniej, niesieniem wiedzy o człowieku współczesnym oraz szerzeniem tolerancji i demokracji, dla której opracowuję mapy historyczne.
Tyflokartografia, której poświęcona jest ta strona, zajmuje u mnie ważne miejsce w tej różnorodności tematycznej.