Przedmowa do Atlasu Świata
PRZEDMOWA
Od blisko 30 lat Główny Urząd Geodezji i Kartografii opracowuje i publikuje mapy specjalne przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących. W tym czasie nastąpił szybki rozwój technologii, a wraz z nim ewoluowały wydawnictwa, które stają się coraz bardziej nowoczesne, a wykorzystane do ich wytworzenia materiały – trwalsze i odporniejsze na zniszczenie.
Kontynuując atlasową serię wydawniczą Główny Urząd Geodezji i Kartografii dla osób niewidomych i słabowidzących przygotowany został Atlas Świata. Przy opracowania Atlasu przyjęliśmy podobną konwencję jaką zastosowano w Atlasie Geograficznym Polski z 2004 roku oraz Atlasie Geograficznym Europy z 2006 roku.
Założenia do Atlasu Świata zostały zaakceptowane przez Polski Związek Niewidomych oraz pedagogów uczących młodzież niewidomą i słabowidzącą, a nad poprawnością i czytelnością map czuwał powołany specjalnie w tym celu Zespół Konsultacyjny do spraw opracowania Atlasu Świata dla niewidomych i słabowidzących przy Głównym Geodecie Kraju. Podczas opracowania najnowszej publikacji skorzystano z doświadczeń, rozwiązań merytorycznych, sprawdzonych metod prezentacji graficznej oraz wprowadzono innowacyjne rozwiązania tyflokartograficzne.
Atlas Świata jest nowoczesnym wydawnictwem przeznaczonym dla uczniów szkół na poziomie gimnazjalnym i wyższym oraz osób dorosłych. Dobierając tematykę plansz zwrócono szczególną uwagę, aby przedstawiane zagadnienia były przydatne dla młodzieży szkolnej i spełniały wymagania oraz potrzeby odbiorców.
Mam nadzieję, że Atlas Świata przyczyni się do poszerzenia horyzontów poznawczych osób niewidomych i słabowidzących oraz będzie źródłem przydatnych informacji o świecie.
Główny Geodeta Kraju