Jak czytać mapy dotykowe Atlasu?
Jak czytać mapy dotykowe Atlasu?
1. Prosimy o zapoznanie się z materiałami edukacyjnymi znajdującymi się na stronie www.tyflomapy.pl . Wcześniej prosimy obejrzeć dwa, które pokazują prawidłowy i nieprawidłowy sposób oglądania dotykiem mapy reliefowej.
2. Osoby niewidome potrzebują dużo więcej czasu na zapoznanie się z materiałami dydaktycznymi pod postacią map dotykowych, niż osoby widzące. Zbiór map jednego parkuzawiera 11 plansz – obejrzenie ze zrozumieniem ich wszystkich może zająć około godziny dzieciom i młodzieży ze szkół gimnazjalnych i średnich.
3. W związku z faktem, iż Atlas zwiera bardzo dużo treści i jego szczegółowe poznanie może zająć dużo czasu możemy zapytać zwiedzającego, jaki temat najbardziej go interesuje. Niezależnie jednak od odpowiedzi, zawsze jako pierwsza powinna być obejrzanaplansza z opisem.
4. Pamiętajmy, iż wśród zwiedzających mogą być osoby, które nigdy nie uczyły się oglądania tyflografik. Wtedy kompetentna pomoc edukatora będzie niezbędna. W takim przypadku należy przede wszystkim zapewnić oglądającemu miejsce sprzyjające skupieniu przy poznawaniu treści Atlasu.
5. Pozwólmy oglądającemu na maksymalną samodzielność w oglądaniu map dotykowych, służąc pomocą w przypadku pytań (dotyczy to przede wszystkim osób mających doświadczenie w oglądaniu tyflografik).
6. Optymalnym rozwiązaniem dla jak najlepszego poznania zasobów Atlasu byłoby wypożyczenie go przez zwiedzających na kilka dni przed przybyciem do placówki edukacyjnej Parku. Pod opieką kompetentnego nauczyciela czy rodzica potencjalny zwiedzający, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, miałby czas na dokładne zapoznanie się z materiałami tyflokartograficznymi.