Kilka słów o Publikacji
ŻELAZOWA WOLA
MIEJSCE URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu Kultura – Interwencje 2015
Publikacja powstała dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina
OD WYDAWCY
Przekazujemy do rąk Czytelników drugi zeszyt „Tyflografii polskiej", poświęcony Domowi Urodzenia Fryderyka Chopina i Parkowi w Żelazowej Woli. W serii „Tyflografia polska" wydajemy zeszyty zawierające barwne mapy dotykowe przystosowane do możliwości percepcyjnych osób niewidomych i słabowidzących oraz opisy obiektów znajdujących się na mapie, a także inne informacje związane z tematem publikacji. Tekst jest wydrukowany powiększoną czcionką oraz zamieszczony na dołączonej do zeszytu płycie CD w formacie DAISY (czyli w postaci zarówno pliku tekstowego, jak i dźwiękowego).
Mapa jest ważnym i niezastąpionym źródłem wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Niektórych informacji i pojęć geograficznych nie da się precyzyjnie przedstawić za pomocą samego opisu słownego. Autorzy projektu „Tyflografia polska" wielokrotnie, współpracując z osobami z uszkodzonym wzrokiem, spotykali się z ich zdumieniem w trakcie czytania mapy, gdy osoby te konfrontowały swoje wyobrażenia i błędne przekonania co do położenia miast w Polsce czy np. odległości pomiędzy dzielnicami Warszawy z zapisem na mapie.
Zeszyt pierwszy, zatytułowany „Bliżej skarbów kultury", został wydany w 2013 roku. Zawierał mapę barwno-wypukłą obiektów w Polsce wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także inne cenne zabytki. Opisy przedstawiały rys historyczny i obecny stan tych miejsc.
W drugim zeszycie, przygotowanym pod merytoryczną opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, prezentujemy mapy na dwóch planszach.
Na planszy głównej znajdują się plan muzeum - Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz mapa Polski przestawiająca wybrane miejsca związane z Chopinem. Dodatkowa plansza, umieszczona na wewnętrznej stronie tylnej okładki, zawiera plan wnętrza Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz mapę części Mazowsza obrazującą położenie Żelazowej Woli względem Sochaczewa i Warszawy.
Część opisowa zeszytu, będąca adaptacją informatorów i przewodników wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, oprócz opisu map przedstawia historię Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i założonego wokół parku-pomnika, sylwetkę kompozytora oraz ważniejsze poza Żelazową Wolą miejsca w Polsce, które Chopin odwiedzał przed emigracją.
Płyta CD (w kopercie, na wewnętrznej stronie przedniej okładki) zawiera część opisową zeszytu w formacie DAISY.
Zeszyt poświęcony Domowi Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i osobie kompozytora ma na celu przede wszystkim:
-
zobrazowanie w sposób czytelny i poprawny przestrzennego rozmieszczenia miejsc związanych z życiem kompozytora oraz zaprezentowanie układu parku i Domu Urodzenia Chopina tak, aby ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku samodzielne zwiedzanie,
-
dostarczenie informacji o życiu i twórczości kompozytora,
-
wyposażenie szkół i innych ośrodków nauczania dzieci niewidomych i słabowidzących w wartościową pomoc dydaktyczną, która może być wykorzystywana na lekcjach muzyki i zajęciach dodatkowych.
Jesteśmy przekonani, że wiedza przekazana w najnowszym zeszycie „Tyflografii polskiej” zachęci osoby z uszkodzonym wzrokiem do odwiedzenia Żelazowej Woli i zgłębiania twórczości Fryderyka Chopina.